Therion - Sitra Ahra

23. října 2010 v 0:06 | Monsterfuck |  Recenze
Therion nelze upřít jednu věc. Jejich jméno bude už navždy v metalové kronice zaznamenáno na místě patřícím inovátorům. Byli to právě oni, kdo svého času s alby "Theli" (1996) a "Vovin" (1998) v podstatě od základů definoval symfonický metal, přičemž tyto dvě desky dodnes patří k tomu nejlepšímu, co v daném oboru vůbec vzniklo. Ty doby už jsou však dávno pryč, a pokud se kapela vyvíjí (což o Therion platí), je celkem logické, že i jejich současná tvorba bude na hony vzdálená starým opusům, a nemá tudíž cenu nějak žehrat na nynější podobu skupiny. I přesto se ale při poslechu v podstatě jakékoliv nahrávky Therion po roce 2000 nemůžu zbavit dojmu, že už to prostě není ono. Ne že by zabředli do nějakého shitoidního bahna, to netvrdím, pořád se mi jejich tvorba relativně zamlouvá, ale už tam není ten pověstný ždibeček navíc, který dělí kapely na ty dobré a ty výjimečné a který Therion před lety měli.

A podobně je na tom vlastně i novinka "Sitra Ahra". Pár mušek by se sice našlo, ale celkový dojem je dobrý a poslouchá se to přímo náramně... někam se však nenápadně vytratilo ono kouzlo. S chutí si to poslechnete a bude se vám to líbit, to ano, na prdel si ale nesednete, nějaký hlubší pocit v tom už skrytý není. To je možná ten důvod, proč už mě současný Therion zas tolik neoslovuje - tam, kde kapela dříve k posluchači skrze svoji hudbu opravdu promlouvala, dnes zbyl jen příjemně znějící symfonický metálek, byť nadprůměrný (v rámci žánru), výborně zahraný a občas s opravdu výtečnými nápady.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sorbithol Sorbithol | 25. října 2010 v 21:45

Who the fuck listens to Therion ??

2 Francis Francis | 26. listopadu 2010 v 15:43

Docela souhlasím, doporučoval bych zkrácení desky na 40-45 minut, ubrat té zbytečné omáčky a ponechat jen ty hyper/supermomenty, rozumně je poskládat a pak bych si to třeba i já koupil...takhle si to leda stáhnu z Netu. Top nahrávky v diskografii jsou kromě Theli a Vovin ještě Lemuria a Sirius B, tohle je u mě v t7hle konkurenci za 50%.

3 Petr Petr | 17. ledna 2011 v 16:46

No já vcelku souhlasím s tím názorem, že Therion už dnes není co býval. S čím ale nesouhlasím je srovnání novinky s předešlým albem. Podle mého názoru je Gothic Kabbalah podstatně vydařenější album než novinka, abych to ještě upřesnil dle mého názoru se jedná o nejlepší a nejvyváženější album od roku 2000. Nádherná atmosféra, super nápady a muzikanstské a pěvecké výkony. Album i přes svoji delší stopáž absolutně nenudí. Třeba takový Deggial byl přímo katastrofální-laciné popěvky, které se kapele nedaly věřit ani náhodou. Uznávám ovšem, že novinka je i přesto všechno co jem napsal vcelku slušným albem. :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama