Prosinec 2009

Einherjer jdou do studia

31. prosince 2009 v 22:20 | Monsterfuck |  Music News
Norští průkopníci viking metalu Einherjer se v lednu chystají navštívit nahrávací studio, kde zvěční své celkově páté dlouhohrající album. Půjde o vůbec první nahrávku po sedmi letech, materiál pro ni byl napsán během roku 2009.

Einherjer fungují od roku 1993 a řadí se tak mezi zakladatele viking metalu (před nimi byli snad už jen Bathory). Debutové album "Dragons of the North" vyšlo o tři léta později a od té doby skupina vydala ještě další tři řadovky, přičemž poslední z nich, "Blot", vyšla roku 2003. Nedlouho po jejím vydání Einherjer ukončili svou činnost, jenže jak se později v roce 2008 ukázalo, rozpad byl pouze dočasný. Dosud nepojmenovaná novinka by měla vyjít během právě začínajících 365 dní.

Einherjer

Курск o svém nadcházejícím albu

31. prosince 2009 v 1:37 | Monsterfuck |  Music News
Nahrávání druhé desky finského doom metalového klenotu Курск je v plném proudu. A zhruba před dvěma týdny, přímo uprostřed studiových prací, kapelu navštívil největší finský rockový magazín Soundi a vytáhl z jednotlivých členů několik málo informací o nástupci vysoce ceněného "Черно".

Nový materiál by měl být stále "beznadějně melancholický, pomalý a těžký", ale také o něco málo "pikantnější" a rovněž trochu pestřejší. Podle slov baskytaristy J. T. Ylä-Rautia však budou Курск na své dvojce i tak pomalejší než drtivá většina ostatních skupin. Co se týče textů, zpěvák Erkki Seppänen se tentokrát rozhodl vydat pro inspiraci mnohem hlouběji do ruské historie, než jen do sovětské éry.

Zatím je znám jen pracovní název jedné skladby - "Ural". Píseň by měla přesáhnout hranici devíti minut a bude plná "drtivých a těžkých riffů".

Keep of Kalessin: název nové desky a první upoutávka

30. prosince 2009 v 18:58 | Monsterfuck |  Music News
Norská kapela Keep of Kalessin zveřejňuje název svého příštího studiového počinu. Přímý následovník poslední, velmi kladně přijaté desky "Kolossus" se bude jmenovat "Reptilian". Vyjít by měl někdy v první čtvrtině nového roku.

Keep of Kalessin kolem sebe relativně nedávno vyvolali celkem slušný rozruch, když se přihlásili do norské Eurovize. V soutěži o nejpopulárnější písničku budou o své místo v mezinárodních kolech bojovat se skladbou "The Dragontower" proti dalším dvaceti kapelám. "The Dragontower" se objeví i na albu "Reptilian", ale ve své původní verzi, dlouhé 5 minut 20 vteřin. Pro potřeby soutěže byla totiž píseň zkrácena na rovné 3 minuty.


E-karta k Ihsahnově novince

30. prosince 2009 v 16:12 | Monsterfuck |  Music News
Bývalý frontman dnes již nefungující black metalové legendy Emperor, Ihsahn, již brzy vydá své třetí sólové album. Přímý nástupce desek "The Adversary" a "angL" vyjde 26. ledna pod názvem "After" a jeho e-kartu, která mimo jiné obsahuje i ukázky hudby a možnost předobjednání, si můžete prohlédnout zde.

Tracklist "After":
01. The Barren Lands
02. A Grave Inversed
03. After
04. Frozen Lakes on Mars
05. Undercurrent
06. Austere
07. Heavens Black Sea
08. On the Shores

Ihsahn si desku nahrál ve svém vlastním studiu Symphonique a všechny kytarové party byly v jeho případě vůbec poprvé zahrány na osmistrunnou kytaru. Na "After" se dále podíleli bubeník Asgeir Mickelson, baskytarista Lars Koppang Norberg (oba z norské prog metalové kapely Spiral Architect) a jako saxofonista také lídr norských experimentátorů Shining (kterým v lednu jen tak mimochodem také vychází nová studiovka "Blackjazz"), Jørgen Munkeby. O mix se postaral Jens Bogren (mixy alb například pro Opeth, Katatonia, Symphony X nebo Draconian).

Ihsahn přijede příští rok také do České republiky. Na jeho vystoupení se mohou těšit návštěvníci festivalu Brutal Assault (12.-14. srpna, vojenská pevnost Josefov), kde by měly zaznít i největší hity Emperor. První živý sólový výstup Ihsahna se odehrál 10. března 2009 v Oslu v Norsku jako support Opeth.

Nokturnal Mortum - Голос сталі

30. prosince 2009 v 0:12 | Monsterfuck |  Recenze
Nokturnal Mortum je jednou z nejznámějších kapel a největších legend východoevropské black metalové scény, kam dále patří například jejich ukrajinští krajané Крода nebo Rusové Темнозорь. Všechny tyto tři skupiny (samozřejmě ale nejsou zdaleka jediné, na Ukrajině a v Rusku je podobných spolků mnohem více) jsou vcelku známé svými politickými postoji a myšlenkami, které, co si budeme povídat, inklinují "lehce doprava". Těžko říct, jestli jsou tyto kapely opravdu přímo nacistické, nebo jsou "jen" hodně zapálenými patrioty, jak samy tvrdí. Jak je to ale jak chce, nic podobného v této recenzi řešit nechci a ani nebudu. Rozebírat budu jen samotnou hudbu, nic víc, tak si to prosím uvědomte, než mne začnete peskovat za "propagaci nacismu". Propagovat se bude jen výborná muzika, kterou Nokturnal Mortum, ať sou jejich názory jakkoliv kontroverzní, bezpochyby produkují. A pokud si náhodou myslíte, že to s těmito "alibi" přeháním, tak nepřeháním. Už jsem viděl případy, kdy se antifáci sesypali na hudební zine, který si dovolil uveřejnit recenzi na album kapely podobného ražení. Toliko na úvod.

Novinka "Голос сталі" přichází k posluchačům až v samém závěru roku, a to velmi nenápadně a v podstatě bez jakékoliv reklamy, navzdory tomu, že byla alespoň v jistých kruzích dost očekávaná. Každopádně už je placka venku a vaší pozornosti by určitě uniknout neměla, protože minimálně co se hudební stránky týče je o co stát (textovou stránkou se v případě Nokturnal Mortum já osobně radši moc nezaobírám, jednak jsou texty ukrajinsky, a tomu já prd rozumím, ale hlavně jde o onu lehce pochybnou ideologii, která se mi tak trochu příčí).

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Plány Vreid do budoucnosti

29. prosince 2009 v 17:14 | Monsterfuck |  Music News
Baskytarista Hváll z norské black metalové kapely Vreid se vytasil se vskutku obsáhlou zprávou, v níž rekapituluje celý rok 2009, ale hlavně prozrazuje plány do budoucnosti. Někdy hned ze začátku nového roku by měl vyjít nový digitální singl, který skupina nahrála v říjnu. Bude se jednat o nějakou cover verzi. Bližší info Vreid slibují již brzy. O poznání zajímavější a důležitější ale bude první DVD, na němž se stále ještě pracuje. Podle Hvállových slov se právě dodělává bonusová sekce a disk by měl být připraven k vydání někdy v březnu nebo dubnu.

Tím nejhlavnějším jsou ale informace o nové desce Vreid. Zatím jsou hotovy základní kostry devíti skladeb, které by měly být během zimy dotaženy do finální podoby a na jaře nahrány. V létě kapela objede festivaly a na podzim svou novou studiovku ještě dopiluje. Vydávat se bude začátkem roku 2011.

Kompletní zprávu v angličtině čtěte zde.

Zemřel bubeník Avenged Sevenfold

29. prosince 2009 v 14:15 | Corey(8) |  Music News
Bubeník americké metalové formace Aveged Sevenfold, James Owen Sullivan (aka The Rev), byl včera, 28. prosince, nalezen mrtev ve svém domě v Orange County. Bubeník skonal ve věku 28 let. Poručík John Domingo vyloučil možnost cizího zavinění, přesná příčina úmrtí však zatím nebyla zveřejněna. K tragické události se vyjádřil i zbytek kapely:

"S obrovským smutkem a těžkými srdci vám oznamujeme, že zemřel Jimmy 'The Rev' Sullivan. Jimmy nebyl jenom skvělým bubeníkem, ale také, což je mnohem důležitější, naším kamarádem a bratrem. Naše myšlenky a modlitby teď směřují k rodině Jimmyho, snad budete během tohoto těžkého období respektovat její soukromí."

System Divide - The Collapse

29. prosince 2009 v 13:48 | Seda |  Recenze
System Divide - The Collapse
System Divide je velice mladá kapela. Byla založena minulý rok a na kontě má zatím pouze jedno EP. Skupina již podepsala smlouvu s Metal Blade Records a momentálně tráví veškerý čas ve studiu. Plánované datum vydání nového alba je červen roku 2010. Kapela by měla mít na triku ještě jeden videoklip, ale ten se asi někde ztratil, protože už zhruba od října nám ho System Divide slibují a stále nic. Vyšel pouze 30 vteřinový trailer, ve kterém se navíc ukazuje pouze 7 sekund vůbec z natočeného materiálu! Celá verze ještě není oficiálně venku, a kdo ví, kdy bude.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Kytarista Machine Head: "Další album bude naše nejlepší!"

28. prosince 2009 v 14:05 | Corey(8) |  Music News
Robert Gray ze serveru Ultimate-Guitar.com pořídil obsáhlý rozhovor s kytaristou Machine Head, Philem Demmelem. Následuje překlad nejzajímavějších částí jejich povídání:

Ultimate-Guitar.com: "Po ukončení turné plánují Machine Head nahrát další desku. Máte už něco připraveno?"
Phil Demmel: "Ne, v březnu nám končí turné a tím vlastně dovršíme tříletý koncertní cyklus na podporu 'The Blackening' [poslední deska kapely z roku 2007 - pozn. redakce]. Něco už jsme začali připravovat, ale jenom zlehka. Dave [McClain, bicí] má pár riffů, Robb [Flynn, zpěv a kytara] taky, já a Adam [Duce, baskytara] se začínáme také připravovat."

Ultimate-Guitar.com: "Zatím jste tedy u riffů a útržků jednotlivých písni, je to tak?"
Phil Demmel: "Jo, zatím nemáme žádný hotový song. Nejsme ten typ kapely, která by přehnaně dbala na dlouhodobou přípravu materiálu. Prostě si jeden druhého najdeme ve zkušebně a nějak to kombinujeme dohromady. Na novou Machine Head desku si pravděpodobně ještě chvíli počkáte."

Ultimate-Guitar.com: "Jak bys nový materiál porovnal s tím na 'The Blackening'? Je tvrdší, nebo se drží v podobných kolejích?"
Phil Demmel: "Když uvážím, co zatím mám - něco z toho by na 'The Blackening' být mohlo, něco určitě ne. To, že jsem se podílel už na dvou deskách, mi umožňuje vybírat z písní jako 'All Falls Down' nebo 'Wipe the Tears' z alba 'Through the Ashes of Empires' [2003] a určit podle nich, v jakém psychickém rozpoložení jsme tehdy byli. Pak můžu přejít k 'Slanderous', což byla jedna z prvních písní, jež jsme napsali pro 'The Blackening', a podívat se, jak se naše psychika od dob 'Through the Ashes of Empires' změnila. Teď jsme ve stavu euforie. Předchozí dvě desky vyšly v dobách, kdy jsme byli psychicky na dně. Nyní se vezeme na vlně úspěchu a snad se to na novém albu podepíše.

Ultimate-Guitar.com: "Vzhledem k masivnímu úspěchu 'The Blackening', cítíte se být pod větším tlakem?"
Phil Demmel: "Pod strašným tlakem, kámo (smích). Je velký, ale něco podobného jsme už jednou zažili u 'Through the Ashes'. Když jsme to pak vydali a dostalo se tomu velmi kladné odezvy, říkali jsme si: 'Sakra, příště budeme muset nahrát kurevsky dobré album!' Po 'Through the Ashes' jsem tvrdil: 'Další album bude tím nejlepším,' a to samé tvrdím i teď - další album bude zatím nejlepší deskou Machine Head. Ještě jsme ze sebe nevydali maximum. Dave McClain [bicí] teď přichází se spoustou materiálu - to on napsal song 'Halo' a mnoho skvělých riffů na 'The Blackening'. Dave je vlastně takový neopěvovaný hrdina té nahrávky. Všichni čtyři teď přinášíme nové nápady - tohle bude naše nejkomplexnější deska."

Ultimate-Guitar.com: "Má už sedmá řadová nahrávka svého producenta?"
Phil Demmel: "Ne, Robb produkoval už poslední dvě desky a my jsme s jeho prací plně spokojení, takže potřebujeme najít jen vhodnou osobu na finální mix. Robb bude opět produkovat, tím jsem si docela jistý. Zná zvuk Machine Head lépe než kdokoliv jiný, zná jednotlivé tóny, zná strukturu našich písní. V tomhle mu opravdu věříme, protože má neskutečně vyvinutý hudební sluch, o který se můžeme vždy opřít. Měli jsme trochu obavy, když jsme pro 'Through the Ashes of Empires' nenašli nikoho vhodného, ale Robb se toho ujal a šlo mu to skvěle. Nechceme to měnit."

Ultimate-Guitar.com: "Nová deska tedy nejspíš vyjde až v roce 2011, nemýlím se?"
Phil Demmel: "Jo, asi až koncem roku 2011. Celý příští rok budeme sepisovat materiál a začátkem 2011 snad půjdeme do studia. Celkem to zabere zhruba rok a půl. Chceme být v tomhle ohledu poctiví. Až desku napíšeme, poznáme to. Nebudeme si dávat žádné časové limity - jen ať to má volný průběh."

Månegarm - Nattväsen

27. prosince 2009 v 0:08 | Monsterfuck |  Recenze
Nattvasen
O Månegarm jsem měl vždy povědomí, ohlasy na jejich hudbu jsem zaznamenával v podstatě jen kladné, vše mi vždy nasvědčovalo, že jde o kvalitní uskupení. Přesto jsem se k poslechu jejich hudby nikdy tak nějak nedostal. Byli "v pořadí". Znáte to, je prostě tolik dobrých kapel, že nejde poslouchat úplně všechno. S vydáním nové desky "Nattväsen" jsem se však konečně dokopal k okoštování jejich produkce a hned ze začátku předesílám, že jsem spokojen.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Ava Inferi - A Dança Das Ondas

26. prosince 2009 v 23:06 | Monsterfuck |  Videa
Přes svátky to s novinkami moc žhavé není, tak si čekání na nový příval zpráv ze světa metalu musíme zkrátit dalším videoklipem. Takhle pozdě večer však nemůžete čekat žádné divočárny, právě naopak, dnes bude na programu křehká a introvertní záležitost Ava Inferi z Portugalska, respektive jejich doposud jediný oficiální videoklip ke skladbě "A Dança Das Ondas".

Když člověk porovná hudbu Mayhem a Ava Inferi, jen těžko lze uvěřit, že ji tvořil stejný člověk, přesto tomu tak je. A právě kvůli Ava Inferi opustil kytarista Blasphemer řady norské black metalové legendy a přesídlil do slunného Portugalska, aby zde tvořil tento lehce melancholický a jemný doom metal.


Album: The Silhouette (2007)
Rok: 2007
Styl: doom / gothic metal
Formát: avi
Rozlišení: 1024×768
Velikost: 92MB
SICMAGGOT INDEX: 8/10

Ukázka ze "Sado Disco Vol. 2" od Cocotte Minute

26. prosince 2009 v 3:08 | Seda |  Music News
Česká nu-metalová skupina Cocotte Minute pilně pracuje na novém albu, které ponese název "Sado Disco Vol. 2". Tato deska bude pokračování pro letos vydaného CD "Sado Disco", kterému se dostává kladných kritik. Na našem webu bylo ve Vánočním eintopfu dvakrát zvoleno českým albem roku.

Jednu píseň můžete nyní poslouchat na oficiálním webu skupiny. Vydání "Sado Disco Vol. 2" se plánuje na jaro roku 2010. Cocotte Minute také připravují velké jaro-letní tour, které by mělo začít v únoru a končit v květnu. Toto turné by tedy mělo být nejdelší koncertní šňůrou v historii celé skupiny.

Metallica s nejprodávanější deskou SoundScan éry

25. prosince 2009 v 21:52 | Corey(8) |  Music News
Je metal opravdu tak okrajovou záležitostí? Těžko, přátelé, těžko - podle posledních údajů agentury Nielsen SoundScan, která za oceánem měří prodejní čísla nosičů už od počátku roku 90. let, se nejprodávanější deskou poslední dvacetiletky stalo eponymní CD Metallicy z roku 1991, jež o prsa korejské závodnice předstihlo titul "Come On Over" z dílny Shanii Twain. Kanadské zpěvačce musíme však k dobru přičíst fakt, že její CD vyšlo o celých šest let později. Album "Metallica" má na kontě 15 490 000 prodaných kusů, "Come On Over" pak 15 487 000 kusů. Gratulujeme!

Prodeje jednotlivých desek Metallicy během Soundscan éry (tedy od 25. května 1991):

1. "Metallica" (1991) - 15 490 000
2. "…and Justice for All" (1988) - 5 330 000 *
3. "Load" (1996) - 5 049 000
4. "Master of Puppets" (1986) - 4 578 000 *
5. "Ride the Lightning" (1984) - 4 334 000 *
6. "Reload" (1997) - 4 036 000

* nezahrnuty prodeje před rokem 1991

Aby byl informační servis kompletní, doplníme i prodejní číslo zatím posledního CD "Death Magnetic", které v tuto chvíli osciluje na hranici 1 853 000 prodaných kusů.

metallica

Dimmu Borgir - Stormblåst

25. prosince 2009 v 17:24 | Monsterfuck |  Recenze
Téměř každá kapela má nějakou tu svou zásadní nahrávku. Pokud chceme zůstat u žánru, kterému se dnes budeme věnovat, tak například Immortal mají "Battles in the North", Darkthrone mají "Transilvanian Hunger" a Mayhem zase "De Mysteriis dom Sathanas". Výjimkou nejsou ani Dimmu Borgir, kteří dávno předtím, než se stali "zmalovanými komerčňáky", vydali svůj opus no.1 - "Stormblåst".

To vám byly časy, kdy dnes tak profláklá norská scéna fungovala pouze na bázi totálního undergroundu, kdy každá kapela byla originální a svá. A originalita Dimmu Borgir spočívala v implantování kláves do black metalu. To jim to tehdá ještě ortodoxní žrali, na rozdíl ode dneška. Samozřejmě nebyli jediní, vzpomeňme třeba na Emperor nebo Covenant, přesto byli v té době však jedni z mála. A i když už jejich debut "For all tid" byl velice vyvedeným počinem, právě až "Stormblåst" je naprostý vrchol celé diskografie Dimmu Borgir, který se jim, při vší úctě k jejich současné produkci, ještě nepodařilo a zřejmě ani nikdy nepodaří překonat. I když to je samozřejmě věc názoru, znám lidi, kteří už i "Stormblåst" považují za komerci a jediná poslouchatelná deska Dimmu Borgir je pro ně právě "For all tid". To nic ale nemění na faktu, že právě "Stormblåst" má z celé diskografie skupiny ten nejkultovnější status.

ZBYTEK ČLÁNKU NAJDETE NA NAŠEM NOVÉM WEBU!


Темнозорь s ukázkami nadcházející desky a DVD

25. prosince 2009 v 1:48 | Monsterfuck |  Music News
Kontroverzní ruská folk/black metalová skupina Темнозорь [Temnozor] zveřejňuje ukázky ze své netrpělivě očekávané desky "Урочища Снов" / "Haunted Dreamscapes", jež bude přímým následníkem vysoce ceněného počinu "Вольницей в Просинь Ночей" / "Folkstorm of the Azure Nights" z roku 2005. Konkrétně se jedná o kompletní skladbu "Солнцеврат-Коляда" / "Sunwheels of Soltice", kterou můžete ochutnat na MySpace stránce kapely.

Темнозорь dále zveřejňují záznam písně "Замрите, Ветра Полевые" / "Silent Be the Wind", jež se ve své studiové podobě rovněž objeví na albu "Урочища Снов", ze svého nadcházejícího DVD "Сумерки на Похоронах Зимы" / "Twilights at the Winter Funeral". Poslouchat můžete na konci článku.

Data vydání "Урочища Снов" i "Сумерки на Похоронах Зимы" prozatím nejsou známa.

Doposud posledním počinem Темнозорь je dva roky staré split album "Eastern Hammer" s kapelami Graveland, North a Nokturnal Mortum.


Story of the Year se v lednu do Evropy nepodívají

24. prosince 2009 v 21:13 | Seda |  Music News
Americká kapela Story of the Year si v lednu na evropských pódiích nezahraje. První měsíc nového roku měla skupina podporovat Enter Shikari na jejich turné, před pár dny ale Story of the Year svou účast zrušili a událost nijak více nekomentovali. Přesný důvod tedy není znám.

Kapela ale Enter Shikari podpoří při jejich únorových koncertech na Britských ostrovech. Vystoupí také na svých show, kde měla být headlinerem, a to v Blackpoolu, Barrowlandsu, Middlesbrough a Bournemouthu.

Enter Shikari zachránila skotská kapela Twin Atlantic, která svou účast po vypadnutí Story of the Year slíbila. Tato dvojice se představí i českým divákům, 16.1. totiž vystoupí v pražském Lucerna Music Baru, ze kterého vám samozřejmě přineseme report.

Veselé Vánoce!

24. prosince 2009 v 14:09 | Corey(8) |  Blog News
Nač to natahovat - redakce Sicmaggot blogu vám přeje krásné a veselé Vánoce, hodně metalu pod stromečkem, málo hořících stromečků, hodně kostí v kaprovi (haha, máte se dlabat řízky) a vůbec všechno, co od Vánoc očekáváte :)

krysmas

Brutal Assault naděluje tři nové kapely

24. prosince 2009 v 13:55 | Seda |  Music News
Slibně vyvíjející se Brutal Assault právě na svém Facebook profilu zveřejnil další tři kapely, které se ve dnech 12.-14. srpna v Jaroměři představí.

První kapelou je zámořní Kylesa. O Kylese se na Sicmaggot moc nemluvilo, takže si ji krátce představíme. Hudba této skupiny se dá popsat jako psychedelicko-progresivní metal. Na kontě má čtyři studiová alba a poslední "Static Tensions" vyšlo v březnu tohoto roku.

Další banda, která v Jaroměři vystoupí, si říká Курск. V listopadu ve velice oblíbené sekci videa byly zveřejněny dva jejich videoklipy, konkrétně k písním 1917 a "Сталинград". Kypck je doom metalová kapela z Finska, zpívající v ruském jazyce.

Celou trojici uzavírá skupina Necrophagist. Kapela funguje už od roku 1992, kdy ji založil Němec s předky z Turecka, Muhammed Suiçmez. Necrophagist hrají technický death metal.

Redakční eintopf #3 – vánoční speciál 2009

23. prosince 2009 v 15:55 | Corey(8) |  Redakční eintopf
Eintopf se mezi lačným čtenářstvem dle reakcí jednoznačně chytl, proto můžeme do ulic vyrazit s jeho prvním speciálem! A když už máme za rohem ty Vánoce, proč se trochu nerozšoupnout? Tentokrát je náš hrnec plný dobrot opravdu hutný, možná to bude tím, že nehodnotíme pouhý měsíc, ale rovnou celý rok. Přesněji rok s pořadovým číslem 2009. Označení "Sicmaggot awards 2009" by možná bylo příhodnější, na to se však u nás nehraje. Připoutejte si protézy, jedeme z kopce!

Corey(8):


Top5 2009:

1. The Prodigy - Invaders Must Die
The Prodigy byli dávno odepsaní. Stárnoucí chlápci za zenitem, kteří nedokázali navázat na legendární počin "The Fat of the Land" z roku 1997 a svou zašlou slávu uchovávali výhradně skrze výborná live vystoupení. Ha, pak přišel leden léta Páně 2009 a magazíny se začaly předhánět v titulcích o triumfálním návratu zpět na vrchol. Troufalé? Rozhodně ne! Podobně vyvážená a hity napěchovaná deska tu už dlouho nebyla!

2. Alice in Chains - Black Gives Way to Blue
Král je mrtev, ať žije král! Je nesmírná škoda, že v případě Alice in Chains můžeme tuto vyčpělou formulku použít v doslovném významu. Jerry Cantrell a jeho kumpáni nahráli album, které svou produkcí a zvukem žije současností, avšak srdcem leží hluboko v 90. letech. Nonšalance a lehkost, s jakou dokáží Alice in Chains i po tolika letech vtáhnout do svého světa bolesti a melancholie, je skutečně neskutečná.

3. Deathstars - Night Electric Night
Tahle švédská parta má něco do sebe. Teď nemyslím image prostitutek nejlevnější cenové kategorie, ani příšernou koncertní gay stylizaci. Jejich hudba má prostě koule (ač to zní zrovna v případě této kapely jakkoliv podivně) a poslední deska "Night Electric Night" je toho jasným důkazem. Silnějšího hráče na goticko-industriálním poli aby člověk pohledal.

4. Three Days Grace - Life Starts Now
Bramborový flek mého žebříčku je etalonem všech letošních hard rockových (chcete-li post-grunge) desek. Ať už to byli romanťáci z Three Days Grace, tentokrát netradičně uřvaní Breaking Benjamin nebo aktuální Puddle of Mudd, americké party předvedly, proč se jim za oceánem toliko daří. Aneb návod jak hezky zasadit do pětimístného žebříčku sedm kapel ;)

5. Mudvayne - Mudvayne
Kolosální renonc v podobě "The New Game" se naštěstí neopakoval. Kdo má rád kapelu Mudvayne, bude mít rád desku "Mudvayne" - tak prosté to je. Jedná se totiž o dokonalou fúzi všeho, s čím Mudvayne za dekádu svého muzicírování na posluchače vyrukovali. Budiž vám odpuštěno!

Česká deska roku: Cocotte Minute - Sado Disco
Jsou to pozéři, sprostí vykradači KoRn, komerční žumpa a dalších 1586 mládeži nepřístupných sprostot. Toliko pro ochránce ryze antikomerčních vod (aneb co je to za českou kapelu, která své klipy nenatáčí na hajzlech nebo v tělocvičně před polámanými ribstoly - spalte to!). Zároveň jim však z mého pohledu lze jen těžko upřít smysl pro chytlavou linku, na české poměry mimořádně vypilovanou produkci a v neposlední řadě i schopnost nahrát neurážející a solidně poslouchatelé album. Proto si Cocotte Minute drží status jedné z nejposlouchanějších metalových kapel u nás, a proto si s chutí čas od času vypláchnu mozek u jedné z jejich desek.

Zklamání roku: Marilyn Manson - The High End of Low
Připisovat to mimořádně plodnému roku nebo stařecké dobrosrdečnosti, sám nevím, výsledkem ale budiž fakt, že letos nevyšla snad jediná deska, která by mne vyloženě zklamala (mluvím o těch, ne které jsem se vyloženě těšil). Alibisticky se tak svezu s větší částí redakce a vypíchnu poslední desku Marilyna Mansona. "The High End of Low" bylo cítit zatuchlinou už od prvních ukázek a konečný produkt toho příliš nezměnil. Někoho čistě rockový Manson možná oslovil, já už dvakrát zůstal pouze v roli nezainteresovaného pozorovatele. Házení mikrofonu po členech kapely mu jde podstatně lépe...

Koncert roku: Slipknot, Trivium, Devildriver: Ostrava - ČEZ Aréna, 10. 6. 2009
Když je miluješ, není co řešit. Jsou kapely, které respektujete. Jsou kapely, které máte rádi. Na místo srdcové záležitosti se však může dostat pouze jedna. Když s sebou navíc srdcovka doveze dvě žhavá želízka typu Trivium a DevilDriver, nemůže být o koncertní události roku pochyb! DevilDriver si svůj ostravský slot evidentně užili (existuje snad show, kterou by si Fafarovci nevychutnali?), Trivium bojovali statečně s nepřízní zvukaře a Slipknot... zhmotněný, nikoliv mokrý, sen! Třikrát si nevěřícně promnout oči a jde se na to!


Monsterfuck:


Top5 2009:

1. Skitliv - Skandinavisk Misantropi
V tomto případě jsem čekal velké věci, ale "Skandinavisk Misantropi" naprosto předčilo veškerá má očekávání. Skitliv stvořili monument deprese a misantropie, kde jsou ty nejnižší pudy uměním.

2. Oranssi Pazuzu - Muukalainen puhuu
Pád do hlubin. Výlet ke hvězdám. Cesta vesmírem. Neuvěřitelný zážitek. Totální psycho. "Muukalainen puhuu".

3. Ram-Zet - Neutralized
Má absolutní srdcovka. Co album, to klenot a "Neutralized" to absolutně potvrzuje. Inteligentní avantgarda, již není možné nemilovat.

4. Gorgoroth - Quantos Possunt ad Satanitatem Trahunt
Gorgoroth patří k mým oblíbeným kapelám a každé jejich album mám opravdu rád. Od novinky jsem toho ale moc nečekal, o to více mi však vyrazila dech. Návrat k chrastivému oldschool black metalu, avšak bez ztráty rafinovanosti posledních let. Bravo!

5. Borgne - IV
Vždy jsem měl slabost pro tajemné jednočlenné projekty a Borgne mezi takové jistojistě patří. S aktuálním počinem "IV" však hlavní mozek Bornyhake konečně dokázal, že si pozornost zaslouží i díky své hudbě, ne jen pro úchylné fotky. Opravdu vydatná porce misantropického black metalu.

Česká deska roku: Heiden - Obsidian
V téhle sekci jsem měl těžké rozhodování. Avenger, Heiden nebo Inferno? Všechno kvalitní kapely s výbornými novinkovými alby. Nakonec jsem si vybral Heiden, neboť jejich "Obsidian" mi k srdci svou nepřekonatelnou atmosférou přirostlo k srdci zřejmě nejvíce. Hodně povedená záležitost!

Zklamání roku: Marilyn Manson - The High End of Low
Tohohle kluka ušatýho jsem míval rád, pak ale vydal "Eat Me, Drink Me" a šlo to do kytek. Doufal jsem, že "The High End of Low" mu reputaci trochu vylepší, ale nestalo se. Šlo to úplně do hoven. Manson by se pro příště měl zásobit hodně velkou dávkou sebereflexe... nebo se na to rovnou vybodnout, pokud by to mělo dopadnout podobně jako "The High End of Low".

Koncert roku: Brutal Assault: Jaroměř - vojenská pevnost Josefov, 9. - 12. 8. 2009
Nemůžu hlasovat pro nic jiného než Brutal Assault, který je pro mě již pár let králem festivalové sezóny. Shindy zve jak mainstream extrémního metalu, tak totální lahůdky. Z roku 2009 se mimo jiné sluší vypíchnout výstupy Ulver, Anaal Nathrakh, Immortal, nebo Skepticism. Výborných koncertů však během onoho víkendu bylo přehršel.


Earthworm:


Top5 2009:

1. Obscura - Cosmogenesis
Tak s touto deskou jsem strávil asi nejvíce času ve sluchátkách i po tom, co jsem napsal recenzi, což se mi třeba u Sepultury, která mě bavila, ale nenašel jsem si na ni mezi svými oblíbenci čas, nepovedlo. Šílený techdeath s neskutečnou produkcí, nadlidským basákem a s ostatními, kteří asi taky nebudou obyčejní smrtelníci, mě prostě dostal a řadí se k mým top deskám vůbec.

2. Megadeth - Endgame
Tohle nakonec dopadlo ještě lépe, než jsem čekal. Masakrózní deska, co píseň, to pecka. Ha, nechtěný rým. Mustainovu partu jsem měl hodně rád a tohle moji lásku k jejich hudbě ještě utvrdilo... Jen tak dál!!!

3. Kreator - Hordes of Chaos
Thrashový náklep, nacpaný hitovkami, které mě provázely taky pěkně dlouhou dobu. Skloubení klasických Kreator, kteří se ale nebojí jít dál a vyvíjet se, bravo!

4. Pain of Salvation - Linoleum
Je to sice jenom EP, ale šoupnout ho sem musím, taky jsem na těch pár songů čekal ve stylu proklepávání se v koutě a nervózního kousání nehtů. A ještě k tomu dopadlo nad očekávání. Super, super, super, ať už tu je "Road Salt". No honem!

5. Mantic Ritual - The Executioner
Hodně těžký výběr mezi Mantic Ritual a Mastodon. Mastodon mi s odstupem času už zas tak geniální nepřišli, i když musím uznat, že pořád výbor(del)ná deska. Mantic Ritual mi ale v hlavě hráli víc a porci klasického thrashe nikdy neodmítnu. Ještě bych chtěl pochválit Municipal Waste, taky dobrá oddechovka, avšak na žebříček to nestačilo. Behemoth mě s novinkou zas tak moc nepřesvědčili, každopádně kvalitu jim taky nemůžu upřít. Howgh!

Česká deska roku: Cocotte Minute - Sado Disco
Ach, měl jsem to ale těžké rozhodování. No, jelikož jsem slyšel od Čechů jenom "Sado Disco" od Cocotte Minute, je to jasné. Každopádně i kdybych slyšel víc tuzemských počinů, volil bych "Sado Disco", protože bez této desky bych asi nezažil několik báječných koncertů a skvělých chvil s přáteli. Že ano, Šéďo (smích)?

Zklamání roku: Slayer - World Painted Blood
Snažím se nevyhledávat špatnou hudbu, takže vyloženě špatnou nahrávku jsem vybrat nemohl a nového Mansona jsem na rozdíl od ostatních neslyšel. Slayer sice udělali průměrnou desku, ale u mě si to posrali... Kdyby mě poslechli a šli do důchodu, nikdy by neskončili hanebně v Průseru roku. Prosím, už nenahrávejte novinky a nesnažte se překonat "Reign in Blood"!

Koncert roku: Dream Theater: Praha - Tesla Aréna, 30. 6. 2009
Letos jsem byl na spoustě vydařených koncertů, ale nejvíc jsem si užil Dream Theater. Jak jejich hudbu spousta lidí stále nazývá "kytarovými onaniemi", tak přesně tyhle onanie si já nejvíc užívám a z jejich asi desetiminutového jamu na konci vystoupení jsem měl nasráno až za ušima (smích). Každopádně konkurence byla vysoká, od koncertu Cradle of Filth, přes Evergrey, až po DevilDriver a Behemoth.


Seda:


Top5 2009:

1. Lamb of God - Wrath
Tady nebylo co řešit. Od mé recenze na toto album jsem o "Wrath" stále přemýšlel jako o desce číslo jedna pro tento rok. Lamb of God se předvedli ve výborném světle a neustále se zlepšují. K "Wrath" jsem se neustále po celý rok vracel a slyšel ho opravdu hodněkrát. Zatím nejlepší výtvor skupiny. Odrazilo se to také na hodnocení (9/10).

2. Winds of Plague - The Great Stone War
Jsem veliký fanoušek melodického death metalu a deathcoru. Tyhle borci do tohoto stylu zamixovali ještě porci symfoniky. Celkově to vytváří výborný poslech. Moc jsem o této kapele nevěděl, pak si ale sehnal toto album na hodnocení recenze a už to jelo - sehnal jsem si i minulý výtvor a stal jsem se závislým. Výborná nálož pravé muziky.

3. Behemoth - Evangelion
Tady jsem se rozhodoval právě mezi Winds of Plague a Behemoth. Nakonec na tom hůře skončili Behemoth. Album je vynikající, neznám snad jediné album, kde by Behemoth neoslnili. Kvalitu tohoto alba potvrdilo jejich vystoupení v pražském Abatonu. Atmosféra nových songů je naživo naprosto unikátní!

4. Converge - Axe to Fall
Pro mě největší překvapení. Od této kapely jsem slyšel jednu placku "You Fail Me", která byla slušné. Nečekal jsem, že se na "Axe to Fall" kapela o tolik zlepší. První čtyři songy jsou geniální, ke konci to sice trochu skřípe, přesto mě stále baví.

5. Enter Shikari - Common Dreads
Enter Shikari je velice zajímavá kapela. Hraje převážně modernější metal doplněný o zvuky trance hudby. Tato fošna má v sobě skvělou vlastnost - neustále měnící se tempo a rytmus. Chvíli vám hraje něco měkkčího a během chvilky se mění zvuk kytary, zrychlí se bicí a zpěvák vytasí své temnější já se screamem. Letos jsem je už viděl s The Prodigy a příští rok hned v lednu si je nenechám ujít v Lucerna music baru.

Česká deska roku: Avenger - Feast of Anger, Joy of Despair
Českých desek pro letošní rok jsem slyšel málo, snad jen Cocotte Minute a jejich "Sado Disco". Pak jsem si ale vzpomněl na Avenger a hned si album musel poslechnout. Tihle kluci me přesvědčili o tom, že v Česku stále vzniká kvalitní tvrdá hudba. Snad jen škoda, že nejsou více na očích širšímu počtu diváků.

Zklamání roku: Marilyn Manson - The High End of Low
Tady nebylo co řešit. O průseru roku jsem měl jasno hned. Manson snad začal brát moc drog, až mu to vymylo mozek. Doufám, že mu za toto album doma pořádně napráskali, ať zase začne hrát muziku. Tuhle špatnou hudbu navíc podrthl vystoupením v Brně. Co to s tebou je, Marilyne?

Koncert roku: Disturbed: Praha - Roxy, 23. 6. 2009
Disturbed mám opravdu rád a stále si je rád poslechnu. Jejich koncert byl pro mě povinností. Lístek byl sice o něco dražší (zhruba 600 korun), zážitek za to ale stál. Snad až na to odporné vedro to nemělo chybu.


Speedy:


Top5 2009:

1. Sick Puppies - Tri-Polar
O této bandě jsem se dozvěděl z novinky na Sicmaggot [čteš-li Sicmaggot, jsi vždy o krok napřed - pozn. Corey(8)], kterou napsal Corey(8) a vychvaloval je, tak jsem je prostě musel stáhnout a poslechnout... Velice kvalitní muzika, která ma hlavu a patu a která nezačně nudit po pár posleších. Navíc v poslední době u mě vede tento styl hudby, takže není co řešit.

2. Breaking Benjamin - Dear Agony
Chlapíci z Breaking Benjamin jsou po třech letech zpět a vydávají nové album, které je vážně pecka. Je vidět, že svůj styl rocku ovládají a neustále se zlepšují. Nové album má snad i větší úspěch než album "Phobia" z roku 2006. Teď už jen doufat, že zavítají i do naší republiky se supportem, jako je Sick Puppies, Three Days Grace nebo Flyleaf :)

3. Behemoth - Evangelion
Od této polské bestie jsem měl zatím jenom album z roku 2007, "The Apostasy", ale po neustálém vychvalování tohoto alba od Monsterfucka jsem musel poslechnout a musím uznat, že měl pravdu. Kvalitní black, který má hlavu a patu. Kytary, bicí a prostě vše, co kvalitní hudba musí mít, aby oslovila i někoho, kdo black neposlouchá.

4. Killswitch Engage - Killswitch Engage
Chlapíci s frontmanem Howardem Jonesem jsou zpět se svým melodic metalcorem. Sice po prvním poslechu jsem byl zklamaný, že zase o něco polevili v "tvrdosti" oproti poslednímu albu, ale s odstupem času mě deska chytla a musím říct, že se jim vážně povedla, takže jen tak dál!

5. Caliban - Say Hello to Tragedy
Německý metalcore u mě měl vždycky hodně navrch, protože je to kvalitní hudba (jak logické, že?). I když několik fanoušků si stěžuje na pomalejší songy, které jsou z posledních počinů této kapely častější, tak i zde se najdou pořadně rychlé songy, které stojí vážně za to! Myslím, že kapela směřuje správným směrem, a já jen doufám, že další alba budou ve stejném duchu a na případný koncert se budu těšit, protože v Praze to bylo peklo!

Česká deska roku:
Ne prosím, to po mně nechtějte... Českou scénu neposlouchám, protože pro mě tu žádné kvalitní kapely nejsou a je to nuda, která se liší jen hlasem a pár riffy... Žádné nápady, nic... A teď do mě!

Zklamání roku: DevilDriver - Pray for Villains
Tak tady není co řešit... Už před vydáním tohoto alba jsem tušil, že to bude průser, a taky se to tak vyplnilo... Pár dobrých písní toto album má, ale jinak je to na můj vkus velice pomalé, což se k DevilDriver vůbec nehodí, tak doufám že příští počin se vrátí do starých dobrých kolejí a kluci nebudou tolik experimentovat!

Koncert roku: Slipknot, Trivium, Devildriver: Ostrava - ČEZ Aréna, 10. 6. 2009
Tady není nad čím přemýšlet... Kapela. kterou poslouchám od 8. třídy na základní škole, se vrátila do naší země a navíc s takovým supportem! To byl prostě splněný sen... Na DevilDriver jsme se trošičku zaběhali, na Trivium zaskákali a Slipknot? To bylo něco nepopsatelného... Prvních 15 minut jsem jen hleděl na pódium a nemohl jsem tomu uvěřit... Prostě bomba! Jen je škoda, že nebyla zařízená klimatizace, protože lidi tam odpadávali jak mouchy. Za zmínku ale také stojí koncert Rise Against, který byl 6. 11. 2009 v Roxy! Vyprodaný sál a fanoušci co se i trošičku hýbali, takže paráda!


Ale že to byla panečku jízda! Ostatně jako celý letošní rok. Naše názory nepovažujeme za bernou minci, ani je nehodláme bránit do poslední kapky krve, jedná se spíš o malý tip pro váhavé posluchače, kteří zrovna přemýšlejí, jakou sortu desek za Ježíškovy peníze pořídit. Tak vybírejte poctivě, s dalším nášupem eintopfu nasečtenou! :)

P.S.: Své vlastní review letošní sklizně můžete sepsat v komentářích!

Nášup nových klipů - Sylosis, Månegarm a Eluveitie

23. prosince 2009 v 15:38 | Monsterfuck |  Music News
>>> První z trojice dnes zveřejněných videoklipů pochází z dílny britských mladíků Sylosis, kteří nedávno zfilmovali pecku "After Lifeless Years" ze svého rok starého debutového alba "Conclusion of an Age", který ale brzy, někdy v první čtvrtině roku 2010, dostane mladšího bratříčka, jehož Sylosis právě nahrávají. Do té doby vám však bude muset stačit video "After Lifeless Years":


>>> S druhým videem se podíváme do mrazivého Švédska, kde sídlí progresivní folk/black metalisté Månegarm. Za jejich právě uvěřejněným klipem "Vetrarmergin" stojí stejný tým, který má za sebou spolupráci například s Dark Funeral nebo Zonaria. "Vetrarmergin" se natáčelo v malém vikinském skanzenu poblíž domovského města kapely, Norrtälje, a samotní členové Månegarm si toto místo nemohou vynachválit. Ještě se sluší dodat, že video vzniklo na podporu aktuální, v listopadu vydané desky "Nattvässen".


>>> Poslední výlet bude Švýcarska za čím dál tím více populárnějšími folkaři Eluveitie. Ti se již brzy (konkrétně 19. února) chystají vydat svojí studiovou novinku "Everything Remains as It Never Was" a jejich firma Nuclear Blast již tudíž do nás začala hustit řádnou reklamní kampaň. Tentokrát, jak vám jistě došlo, je na programu video "Thousandfold", za nímž stojí produkční společnost Grupa 13 (jistě si vybavíte jejich práci pro Behemoth - "Ov Fire and the Void" a "At the Left Hand ov God"):


Watain jdou do studia a vzdávají poctu Bathory

22. prosince 2009 v 15:31 | Monsterfuck |  Music News
Watain
Švédští black metalisté Watain nastoupí už 3. ledna do studia Necromorbus, s nímž již mají zkušenosti z nahrávání předchozí desky "Sworn to the Dark" z roku 2007, aby zde zplodili své v pořadí čtvrté album. Na světlo světa by měl být tento blasfemický kotouč vyvržen na přelomu května a června příštího roku.

Watain rovněž potvrdili svou účast na největším švédském metalovém festivalu Sweden Rock (9.-12. června v Sölvesborgu), kde se chystají odehrát unikátní show. První polovina koncertu bude věnována novému albu, které vyjde právě pár dní před začátkem festivalu a bude zahráno v celé své kráse. V druhé polovině pak k pátému výročí Quorthonovy smrti vzdají hold nesmrtelné legendě Bathory hraním jejích skladeb. Bude se jednat jediný takovýto tribute těmto praotcům extrémní hudby.

Zařvěme si z plných plic... s Mudvayne!

22. prosince 2009 v 11:15 | Corey(8) |  Music News
Každý si svou smrt představuje jinak. Jeden se uloží k věčnému spánku, druhý vyrazí na nekonečnou cestu za bílým světlem, třetí dostane svého pobledlého Avatara a vřeští na celé kolo až z toho pochcípá všechen polétavý hmyz na míle daleko. Třetí skupinu podle všeho zastupuje i metalový kvartet Mudvayne a režisér Frankie Nasso (All That Remains, Hatebreed, Emmure, Brian "Head" Welch), kteří společně vymysleli zajímavou studii na téma "smrt a dva kila koksu navrch". Snad se vám z té fialové nepřetočí panenky.

Videoklip k písni "Scream with Me" z aktuálního eponymního počinu můžete sledovat zde!

In Vain již brzy vydají své druhé album

21. prosince 2009 v 20:14 | Monsterfuck |  Music News
Vydání druhé desky "Mantra" norských avantgardistů In Vain se nezdaržitelně blíží. Po mnoha nesčetných odkladech (původně mělo být album venku v květnu 2009) bylo definitivní datum vydání stanoveno na 11. ledna 2010. Hotový je již obal, který obdivujte kousek dole, a k poslechu jsou již dvě nové písničky - "Captivating Solitude" a "Dark Prophets, Black Hearts". Obě můžete ochutnat na čerstvě přebudovaném MySpace profilu kapely. K první zmiňované skladbě rovněž vzniká i videoklip a fotky z natáčení jsou k prohlédnutí zde.

Tracklist "Mantra":
01. Captivating Solitude
02. Mannefall
03. Ain't No Lovin'
04. On the Banks of the Mississippi
05. Circle of Agony
06. Wayakin (The Guardian Spirit of the Nez Perce)
07. Dark Prophets, Black Hearts
08. Sombre Fall, Burdened Winter


"Mantra" bude vydána s bonusovým diskem, který bude obsahovat dokument o natáčení, bonusový song, spořiče obrazovky, wallpapery a další věcičky.

Rammstein představují nový videoklip!

21. prosince 2009 v 18:31 | Corey(8) |  Music News
Německá stálice Rammstein se dnes s fanoušky podělila o videoklip k písni "Ich tu dir weh", která pochází z aktuální desky "Liebe ist für alle da". I tentokrát režíroval zkušený Jonas Åkerlund (Metallica, Satyricon, Madonna, The Prodigy), jehož režijní um jsme mohli obdivovat v předchozím videoklipu k skladbě "Pussy (nechme stranou otázku, co většina lidí na zmiňovaném klipu obdivovala nejvíc). Nový videoklip můžete zhlédnout na adrese visit-x/rammstein! Nyní by měly následovat bryskní dojmy z videa, avšak z těch tří obrázků za minutu, které můj obstarožní superstroj zvládá zpracovat, by to asi nebylo úplně ono. Obrázek si tak radši udělejte sami...

Nový přísun kapel do Vizovic a Plzně

21. prosince 2009 v 12:23 | Monsterfuck |  Music News
Pořádající agentura Pragokoncert zveřejnila další jména pro své dva festivaly. Předně je to vizovický Masters of Rock, kam se přijede podívat německá heavy zpěvačka Doro Pesch se speciální Warlock (Warlock byla původní kapela Doro) show (?) a také kanadští thrashoví pořízci Annihilator, kteří se ve Vizovicích představili už v roce 2008 a rovněž zde natočili DVD "Live at Masters of Rock" (vyšlo letos v říjnu).

Zato na soupisku Metalfestu přibývají hned tři jména. Z floridské death metalové školy přijedou Plzeň vyškolit satanášové Deicide, celé město a okolí pak vyplení švédské black metalové komando Marduk a kdo by ještě neměl dost, dodělají ho death metaloví veteráni Vader z Polska.